Home » Uncategorized » 7 mitów dotyczących nauki języka obcego, które powstrzymują nas od rozpoczęcia nauki

7 mitów dotyczących nauki języka obcego, które powstrzymują nas od rozpoczęcia nauki

7 mitów dotyczących nauki języka obcego, które powstrzymują nas od rozpoczęcia nauki

Wśród amerykańskich studentów bardzo często możliwości i korzyści płynące z uczenia się nowego języka nie są znane. Studenci w Stanach Zjednoczonych często odpowiadają na pytania dotyczące nauki języka obcego: “Czy nie uważasz, że są bardziej produktywne rzeczy które możemy robić w naszym czasie wolnym? Przecież na świecie w dzisiejszych czasach, prawie każdy mówi po angielsku.”

Słychać to cały czas: Nie musimy być dwujęzyczni, ponieważ posiadamy już te umiejętności, których potrzebujemy, żeby istnieć na rynku globalnym. Wiemy, jak korzystać z Google Translate, wyjeżdżaliśmy za granicę podczas naszej nauki w liceum, oglądamy często filmy dokumentalne w telewizji na temat Europy i innych krajów poza Stanami.

Zbyt wielu młodych Amerykanów uwierzyło w ogólne mity dotyczące nauki języka obcego, co doprowadziło do rozprzestrzenienia krajowego deficytu językowego w Stanach Zjednoczonych. Mniej niż 20 procent dorosłych Amerykanów mówi językiem innym niż angielski. Można to porównywać do ponad 50 procent Europejczyków, którzy mówią w co najmniej dwóch językach.

Następne pokolenie przywódców nie jest wyposażone w umiejętności kulturowe i językowe niezbędne do osiągnięcia sukcesu w coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce. Jak można w USA zbudować prawdziwą współpracę partnerstwa z rówieśnikami z całego świata, jeśli młodzież amerykańska będzie czekać na innych, aby oni się nauczyli jak komunikować się z nimi? Czy Amerykanów nie osłabią swoje sukcesy, jeśli nie dowiedzą się o normach kulturowych innych społeczeństw?

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Instytut Pew Research Institute, ludzie na całym świecie podali, że Stany Zjednoczone nie uznają interesów innych w swojej polityce. Ta sama mentalność znajduje odzwierciedlenie we wzorach uczenia się języków.

Ale to można jeszcze zmienić. Amerykanie mogą rozpocząć naukę języków. Wówczas będą mogli komunikować się bardziej otwarcie ze społecznościami na całym świecie. Ale najpierw trzeba obalić mity dotyczące nauki języków obcych, powszechne w USA, które hamują Amerykanów na rynku społecznym, gospodarczym i politycznym.

Mit 1: Wszyscy już mówią po angielsku (albo są w trakcie nauki).

Tak, około jedna czwarta ludności świata mówi po angielsku do pewnego stopnia. Ale co z pozostałym 5,4 mld osób, z którymi dzielimy się naszą planetą?

Mit 2: Hiszpański, francuski i niemiecki są językami najczęściej używanymi na świecie (poza angielskim oczywiście).

Z ostatniego badania wynika, że około 77 procent amerykańskich studentów w kursach językowych uczyło się hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego. W tych językach oraz w języku angielskim rozmawia jako w swoim języku ojczystym mniej niż 13 procent ludności świata. W tym kontekście, w języku jawajskim i bengalskim więcej osób mówi jako w swoim języku ojczystym niż w języku niemieckim i francuskim, niemniej jednak są one rzadko badane przez amerykańskich studentów. Jeśli Amerykanie będą wyłącznie uczyć się języków europejskich, będą oni nadal pozostawiać miliardy ludzi poza globalną rozmową.

Mit 3: Chiny mówią po chińsku. Indie mówią w hindi. Ameryka mówi po angielsku.

Może zdecydowałeś nauczyć się Mandarin Chinese jak tylko dowiedziałeś się że będziesz pracował w Chinach, tylko, że na koniec okazuję się że to Cantonese co się nauczyłeś. Możesz znaleźć się w regionie Paragwaju, gdzie Guaraní jest bardziej pomocny niż hiszpański, lub w danym częściej Indii, gdzie w języku Tamil mówi częściej niż w Hindi.

Nasz świat nie jest dwuwymiarowy, linie granic państwa nie określają praktyk kulturowych i mediów komunikacji. Jako osoby uczące się języka obcego, musimy zadać sobie pytania, który język obcy byłby dla nas najbardziej użyteczny, gdzie mamy największe szanse pojechać i mieć styczność z ludźmi mówiącymi w tym danym języku.

Mit 4: To jest niemożliwe, aby nauczyć się języka po swoich szesnastych urodzinach.

Tak, nauka języka staje się mniej łatwa i mniej naturalna, jak się starzejemy, ale jest to absolutnie możliwe, bez względu na wiek. W rzeczywistości, większość oprogramowania do nauki języka obcego zbudowane jest z myślą o dorosłych lub osobach uczących się w późniejszym wieku. Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno.

Mit 5: To jest zbyt drogie, aby nauczyć się coś innego niż język hiszpański.

Zasoby są bardziej dostępne w niektórych językach, niż w innych. Więcej uniwersytetów oferuje język włoski. Mimo to istnieje wiele tanich lub bezpłatnych zasobów internetowych, możliwości do nauki języka obcego. Wiele portali, stron internetowych oferuje ponad siedemdziesiąt różnych języków do nauki i to wszystko za darmo! Wyszukując w Google, możemy odkryć wiele możliwości do nauki języków on-line lub znaleźć osoby uczące wybrany język w pobliżu naszego domu.

Mit 6: Język urdu, nie pomoże mi znaleźć pracy. Turecki jest bezużyteczny. I nigdy nie znajdę takiego miejsca gdzie będę mogła wykorzystać znajomości języka Wietnamskiego.

W szybko globalizującym się świecie, jest to trudne, aby nasze CV wyróżniało się. Czasami “coś niezwykłego” jest to, czego potrzebujesz. Niektóre instytucje państwowe w Stanach Zjednoczonych na przykład dają stypendia dla studentów, aby oni zaczęli uczyć się azerbejdżańskiego, indonezyjskiego, Punjabi, i inne ciekawe i rzadkie języki. Co więcej, wiele z tych języków słabo znanych przez Amerykanów, są obecne na głównych rynkach wschodnich. Do pracy w Europie Wschodniej, najlepiej by było z kolej nauczyć się języka Węgierskiego, Polskiego lub tajskiego.

Mit 7: Nauka języka obcego już nie jest konieczna w erze nowoczesnych technologii tłumaczeniowych.

Pomyśl o ostatnim razie kiedy źle zinterpretowałeś sarkazm lub nie mogłeś zrozumieć odniesienia kulturowe danego wyrazu. Możemy śmiało twierdzi

, że język angielski w Stanach Zjednoczonych jest językiem, który ma najniższy kontekst wśród wszystkich języków świata, co właściwie oznacza, że ​​wymaga minimalnego kontekstu kulturowego w celu zrozumienia. Ale w innych częściach świata, komunikacja nie jest już takim prostym procesem. Nauka języka obcego poza samą nauką języka, wprowadza nas w niuanse kulturowe, pozwalając nam budować mocne osobiste i zawodowe relacje z ludźmi z innych kultur, różniących się od naszej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s